Hurda Kağıt Fiyatları Ne kadar?

Hurda piyasası bazen inişte bazen yükselişte olduğu için güncel hurda kağıt fiyatları da durmadan değişmektedir. Hurda kağıt-karton fiyatları 800 TL 2021 yılına girmeden zirveye ulaştı.

Güncel Hurda Kağıt-Karton Fiyatları

Hurda kağıt fiyatları 2020 yılında tonu 300 lira ile başlasa da yılı neredeyse 3 katı ile kapatmaya doğru gitmektedir.
Hurda kağıt fiyatları son zamanlarda artan dolar etkisiyle ve ülkemize yurtdışından getirilen hurda kağıtların, dünya genelini etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle durması piyasada olumlu yükselişe neden oldu.

Özellikle Rusya, İngiltere,İspanya ve diğer bazı avrupa ülkelerinden gelen hurda kağıtlar sınırların kapatılması nedeniyle durduruldu. Haliyle kağıt geri dönüşüm fabrikaları daha çok iç piyasaya yöneldi. Bu nedenle ülkemizdeki kağıtlar değerlenmeye başladı. Ülkemizdeki milyonlarca tonda kağıt ülkeler arası sınırların kapatılması nedeniyle fabrikaların nihayet gözdesi oldu.

Hurda kağıtlarını stok tutanlar çok yüksek karlarla satmış oldu. Hurda kağıt piyasası, tıpkı dolar gibi hareketlidir. Aslında yalnızca hurda kağıt değil, koronavirüs nedeniyle sınırların kapatılması, doların yükselişiyle de fiyatların uçması hurda naylon, hurda plastik, hurda metal gibi atıklara da etki etmiş oldu.
Petrol fiyatlarındaki yükselişte aslında bir nebze etkilemektedir. Ham maddelerin pahalılaşması, atık naylon ve plastiğe talebi arttırmış oldu. Böylece petrol türevi atıkların fiyatı da artmış oldu.

Hurda Kağıt Fiyatları Son Durum

Güncel hurda kağıt piyasasındaki gelişmeler bu şekildedir. Hurda kağıt güncel 2020 son çeyrek fiyatına gelecek olursak fabrika alış fiyatları 1200 TL/TON olarak en düşük fiyat görünüyor. Fabrika değilde küçük geri dönüşüm firmalarının alış fiyatları da 800 TL/TON en düşük fiyattan işlem görüyor. En yüksek alışlar ise fabrikalarda 1450 TL/TON, ufak çaplı geri dönüşüm firmalarında ise 1000 TL/TON olarsk görülüyor.

Piyasada artış durmayacak gibi görünmektedir. Hurda piyasası 2021 yılının yaz aylarına kadar yükselişe devam edeceği tahmin edilmektedir. Bu dönemde atık ticareti yapanların fiyat verirken çok temkinli olması gerekir. Aynı şekilde atıklarını satmak isteyenlerinde bir kaç firmadan teklif alıp satması gerekir. Aksi halde zararlı çıkılabilir. Çünkü bu dönemde fiyatları çok hızlı yükselişte ve çok hızlı düşüşte olabilmektedir. Temkinli yaklaşmakta fayda vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*