USB bellek verilerinde kayıpları önlemenin 4 yolu - Çözümsoft Teknoloji Oto Kiralama Otomotiv İnş. İhr. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

USB bellek verilerinde kayıpları önlemenin 4 yolu

USB bellek verilerinde kayıpları önlemenin dört yolu

USB’lerin kullanımlarının oldukça kolay olması, olumsuz sonuçlar doğurabilecek hataların yapılmasını da kolaylaştırıyor. Bellek üzerindeki işlem bittiği anda belleğin bağlantısını kesmek gibi sıradan bir hata, verilerin bozulmasına veya sürücüden silinmesine neden olabiliyor. Fakat dahili sürücülerde bir dosya silindiğinde sürücüden tamamen kaldırılmaz, bunun yerine önemsiz bir veri olarak işaretlenir ve saklanmaya devam eder. Bellek saklama alanı dolduğunda silindiği zannedilen verilerin üzerine yeni dosyaların işlenmeye başladığını ve bu süre içerisinde üzerine işlenmeye başlamadan silinen verilerin kurtarılabileceğini belirten Günal, USB bellek kullanıcılarının veri kaybı yaşamadan almaları gereken 4 önlem adımını paylaşıyor. 

1. Hemen çekip çıkartmayın. USB bellek kullanırken en sık yapılan ve çoğu zaman veri kaybına neden olan hata, bellek içinde yapılan işlem bittiği anda çekip çıkartmaktır. Bu hata, henüz aktarılmamış verilerin ortadan kaybolmasına neden oluyor. Dolayısıyla çekip çıkartmadan önce işlem bittiyse “çıkart” komutu tamamlanarak bağlantı kesilmeli.


2. Kullanıcı izinlerini ve şifreleri düzenleyin USB belleklerin ve saklanan verilerin yetkisiz kişilerin eline geçmesini engellemek için kullanıcı izinleri sınırlandırılmalı ve şifrelenmeli. Kötü amaçlı kullanımlara engel olmak için bellekleri şifrelemek basit görünen fakat etkili bir yöntemdir.

 

3. Ortak kullanılan bilgisayarlara dikkat edin. Kullanıcılar ihtiyaç anlarında bellekleri başka bilgisayarlarda kullanmaktan çekinmiyor. Ancak özellikle internet cafe, otel, kütüphane gibi ortak alanlarda bulunan bilgisayarlarda USB bellek kullanımı, verileri risk altında bırakıyor. Bilgisayardaki bir virüs ya da güvenli olmayan herhangi bir kaynaktan indirilmiş bir dosya veya program, USB diskteki verileri bozabiliyor.


4. Rutin tarama yapın USB belleklerde düzenli yapılan veri taraması, veri kayıplarının yaşanmaması için oldukça önemli bir adım. Bellekte bulunan tüm dosyalar silinecekse format atmak en iyi bir çözümdür.


Kaynak: www.hurriyet.com

Eposta Adresimiz
info@cozumsoft.com.tr
İrtibat Numaralarımız
0850 308 84 43
İletişim Adresimiz
Ataşehir Mahallesi 2055 Sokak No:8/B Elazığ - Merkez Karargah Tepe Mah. Atış Cad. No:30/1 Keçiören/Ankara