Sosyal Medya Güvenliği İle İlgili Beş Siber Tehdit - Çözümsoft Teknoloji Oto Kiralama Otomotiv İnş. İhr. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Sosyal Medya Güvenliği İle İlgili Beş Siber TehditSosyal medyayla ilgili bilinmesi ve korunması gereken beş siber tehdit bulunuyor:

1) Sosyal Mühendislik

Sosyal mühendislik, bir hedefi manipüle etmek için insan etkileşiminden ve duygularından yararlanan çeşitli saldırılar anlamına geliyor. Bu tür bir saldırı, kullanıcıları hassas bilgileri vermeleri veya kurumsal güvenliği tehlikeye atmaları için kandırmaya çalışıyor.

Bir sosyal mühendislik saldırısı tipik olarak birden çok adımı içeriyor. Siber suçlular, potansiyel kullanıcıyı araştırıyor, onlar hakkında bilgi topluyor ve yeni elde edilen bu verileri güvenlik protokollerini atlamak için kullanıyor. Saldırgan, hassas bilgileri ifşa etmek veya güvenlik politikalarını ihlal etmek için kullanıcıyı manipüle etmeden önce onun güvenini kazanmaya çalışıyor.

2) Kimlik Avı (Phishing)

Genellikle bir e-posta veya çevrimiçi bir mesaj yoluyla yapılan kimlik avı saldırısında, siber suçlu, potansiyel kurbanı/kurbanları kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamaya veya kötü amaçlı bir eki açmaya ikna etmeye çalışarak tuzağa düşürüyor. Siber suçlu, hedefiyle ilişki kurmak için sosyal medyayı kullandığında, kötü amaçlı bağlantılara tıklamalarını veya çevrimiçi bir forma hassas özel bilgileri girmelerini sağlamak için gereken güveni oluşturmak daha kolay oluyor.

3) Kötü Amaçlı Yazılımlar

Sosyal medyada virüsler, truva atları, casus yazılımlar ve fidye yazılımları gibi birçok farklı kötü amaçlı yazılım türü vardır. Siber suçlular, verileri çalmak ve sistemlerin kontrolünü ele geçirmek, botnet, kripto hırsızlığı veya sistemlere zarar vermek için cihazlara ve ağlara erişmek için kötü amaçlı yazılımlar kullanır.


4) Marka Kimliğine Bürünme

Sosyal medyanın yarattığı diğer bir risk de sosyal mühendislerin sistemleri ve ağları hacklemek amacıyla, saygın bir şirket veya markayı taklit ederek mağdurları kandırıp gizli ve değerli bilgileri almaya çalışmasıdır.

5) Catfishing (Sahte Hesap)

Catfishing, bir kişinin sahte bir kimlik oluşturmak için başka bir kişiden bilgi ve görüntü alması ve ardından bu sahte kimliği bir sosyal medya platformunda o kişiyi mağdur etmek için kullanmasıdır. Amaç, bir mağdurdan bir şey çalmak veya onu küçük düşürmek veya genellikle her ikisini birden yapmaktır.


Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Eposta Adresimiz
info@cozumsoft.com.tr
İrtibat Numaralarımız
0850 308 84 43
İletişim Adresimiz
Ataşehir Mahallesi 2055 Sokak No:8/B Elazığ - Merkez Karargah Tepe Mah. Atış Cad. No:30/1 Keçiören/Ankara