Intel İşlemci Sonundaki K veya F İbareleri Ne Anlama Geliyor? - Çözümsoft Teknoloji Oto Kiralama Otomotiv İnş. İhr. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Intel İşlemci Sonundaki K veya F İbareleri Ne Anlama Geliyor?

Bir intel işlemci satın almak istediğinizde bazı işlemci modellerinin sonunda F harfi, K harfi gibi ibareler yer alıyor. 

Haliyle birçok kullanıcı “işlemci sonundaki f ne anlama geliyor?” sorusunu merak ediyor.Konuya geçmeden önce hemen belirtelim; sonunda F ibaresi olan Intel işlemciler içerisinde grafik birimi olmayan işlemcilerdir. Bu tipte bir işlemci satın aldıysanız “harici ekran kartı” almak zorundasınız. 

Temelde hangi işlemciyi alacak olursanız olun takacağınız anakart ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. 

Her anakartın desteklediği bir işlemci modeli ve nesli bulunuyor. Bu nedenle her işlemci her anakarta uymaz. Önreğin; her 1151 soket yapısına sahip işlemci, her 1151 destekleyen anakarta da uymayacaktır. 

Bunun için anakartın desteklediği işlemci nesli de önemlidir.Sonunda K ibaresi olan işlemciler ise hız aşırtmaya (overclock) açık işlemci olduğunu gösterir. 

Eğer işlemcinin overclock özelliği kullanılacaksa Z serisi ve bunun gibi overclock özelliği yapabileceğiniz bir anakartla birlikte kullanılarak hız aşırtma yapılabilir. 

Bir işlemcinin sonunda K ibaresi gördüğünüzde bunun Unlocked yani Çarpan Kilitsiz anlamına geleceğini ve anakartınız uygunsa “Hız Aşırtma” yapabileceğiniz anlamına gelir. 

Bu tip işlemcinizde, RAM‘de ve anakartta hız aşırtma gerçekleştirmek bilgisayarınızda yapabileceğiniz özel bir ayardır. Hız aşırtma sayesinde gücü, voltajı, çekirdekleri, bellek ayarlarını ve diğer temel sistem değerlerini daha fazla performans sağlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. 

Bileşenlerinizi ve oyun performansınızı hızlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca görüntü işleme ve kod çevrimi gibi yüksek işlemci gücü gerektiren görevleri destekleyebilirsiniz.


Kaynakça: https://www.tech-worm.com/intel-islemci-sonundaki-k-veya-f-ibareleri-ne-anlama-geliyor/

Eposta Adresimiz
info@cozumsoft.com.tr
İrtibat Numaralarımız
0850 308 84 43
İletişim Adresimiz
Ataşehir Mahallesi 2055 Sokak No:8/B Elazığ - Merkez Karargah Tepe Mah. Atış Cad. No:30/1 Keçiören/Ankara